Image default

Vlora Çitaku i reagon BE-së pas paralajmërimit për hapjen e ambasadës në Jerusalem: Hipokrizia ka emër

Peter Stano nga Bashkimi Evropian ka deklaruar se qëndrimi i tyre është që ambasadat e vendeve të BE-së të vendosen në Tel Aviv. “Pozicioni i BE-së për vendosjen e ambasadave në Jerusalem është i qartë, pra në përputhje me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të vitit 1980, e cila u bëri thirrje të gjithë anëtarëve të OKB-së për të zhvendosur ambasadat e tyre në Tel Aviv, të gjitha ambasadat e shteteve anëtare të BE-së si dhe delegacionin e BE-së në Izrael janë të vendosura në Tel Aviv”, tha ai për kallxo.com.

Pas këtij qëndrimi të Bashkimit Evropian ka reaguar edhe ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku.

Ajo tha se hipokrizia ka emër dhe se Kosova nuk ka ambasadë as pranë Bashkimit Evropian, transmeton lajmi.net.

“Hipokrizia ka emër.  Kosova nuk ka Ambasadë në Madrid, Bratisllave, Athinë, Bukuresht, Nikozia.  Qe besa, Kosova nuk ka Ambasadë as pranë BE. Kish qenë mirë Brukseli, para se të na japë leksione për Ambasadën në Jerusalem, të deklarohet pak për mungesën e misionit të Kosovës pranë BE.  Pastaj, a nuk është BE “neutrale” karrshi statusit të Kosovës a?! Nejse…Për viza nuk po foli ma mire”, ka thënë ajo./Lajmi.net/

TË ngjajshme

Gjermania me afro 1000 vdekje ditore nga COVID-19

Radio-Ahireti

Afër dy milionë euro pasuri e sekuestruar

Radio-Ahireti

Mijëra kosovarë drejt bregdetit të Shqipërisë për fundjavë

Radio-Ahireti

Haxhiu: Kurti e ka ndërtuar strategjinë për rrënimin e LDK-së

Radio-Ahireti

Eksperti amerikan: Me Joe Biden president është e mundur gjetja e një zgjidhjeje për dialogun Kosovë-Serbi

Radio-Ahireti

Mbështetësi i Albin Kurtit mbrëmjen e kalon në kazino

Radio-Ahireti