vrasja-e-khashoggit,-publikohen-dokumente-sekrete

Vrasja e Khashoggit, publikohen dokumente sekrete

“Raporti, një dokument sekret i prodhuar nga udhëheqja e Inteligjencës Kombëtare dhe që pritet  publikohet nesër, nënkupton që Princi i Kurorës Mohammed bin Salman është i përfshirë në vrasjen dhe copëtimin e Khashoggi në konsullatën Saudite në Instabul në 2018”.

Të dy avionët privatë të përdorur nga një skuadër vrasjesh arabe Saudite që vranë dhe dyshohet se kanë copëtuar gazetarin Jamal Khashoggi ishin në pronësi të një kompanie që më pak se një vit më parë ishin të princit të fuqishëm të mbretërisë, Mohammed bin Salman, sipas dokumenteve të paraqitura kohët e fundit, raporton CNN.

Dokumentet, të paraqitura si pjesë e një procesi civil kanadez në fillim të këtij viti, janë etiketuar “Top Secret” dhe të nënshkruara nga një ministër Saudit i cili transmeton urdhrat e princit të kurorës, sundimtarit të ri de facto të Arabisë Saudite.

Regjistrimi përcakton se si pronësia e Sky Prime Aviation u urdhërua të transferohej në fondin e pasurisë sovrane të 400 miliardë dollarëve në fund të vitit 2017. Avionët e kompanisë u përdorën më vonë në vrasjen e Khashoggi në tetor 2018.

Fondi i pasurisë sovrane të Mbretërisë, i njohur si Fondi i Investimeve Publike, kontrollohet nga kurora Saudite dhe drejtohet nga princi i kurorës, i cili njihet si MBS. Dokumentet që krijojnë lidhjen midis avionëve dhe princit u paraqitën nga një grup i kompanive në pronësi të shtetit Saudit si pjesë e një padie përvetësimi që ata hapën muajin e kaluar në Kanada kundër një ish-zyrtari të lartë të inteligjencës Saudite, Saad Aljabri.

Bin Salman mohoi çdo përfshirje, por pranoi përgjegjësinë si udhëheqësi de facto i vendit. Nëse ndodh siç është planifikuar, ajo do të jetë thirrja e parë telefonike nga presidenti amerikan drejt mbretit saudit.

Biden ka vendosur të rregullojë marrëdhëniet me Riadin, madje duke zgjedhur sovranin si bashkëbisedues, dhe jo djalin e tij, siç kishte bërë më parë Donald Trump./A2CNN

TË ngjajshme

11 arsye pse diaspora duhet ta votoj Bekim Brestovcin

Radio-Ahireti

Peci-LDK’së: Ju që zgjodhët Thaçin e kurrë s’e ngritët zërin për abuzim me zyrën e presidentit, kredia juaj morale është harxhuar

Radio-Ahireti

7 policë të lënduar dhe 8 protestues të shoqëruar bilanci i protestave të sotme për rastin “Monstra”

Radio-Ahireti

Kosovarët ia mësyjnë Shqipërisë për fundjavë, krijohen kolona në kufi

Radio-Ahireti

Alma Lama: Sikur Zvicra, njëjtë edhe Kosova duhet të ndalojë mbajtjen e mbulesës

Radio-Ahireti

Hoti-Osmanit: Askush nuk mund ta bartë frymën rugoviane në kampet tjera politike

Radio-Ahireti