vrasja-e-te-riut-afrikano-amerikan,-prej-kater-ditesh-vijojne-protestat-ne-minesota

Vrasja e të riut afrikano-amerikan, prej katër ditësh vijojnë protestat në Minesota

Prej katër ditësh vijojnë protestat në Minesota të SHBA-së pas vrasjes së një të riu afrikano-amerikan nga policia. Protestuesit u mblodhën jashtë stacionit të policisë në Qendrën Brooklyn, duke qëndruar kryesisht të qetë.

Ndërkohë në kuadër të tubimeve, grupe protestuesish sulmuan verbalisht policinë e cila kishte formuar një zinxhir para ndërtesës, ndërsa ata gjithashtu hodhën objekte.

Ngjarja ka ndodhur ditën e dielë ku pas një përballje me 20-vjeçarin Dode Wright, oficerja e policisë Kimberly Potter ka vrarë me armë zjarri të riun.

Potter, pre 26 vitesh ishte pjesë e policisë dhe pas ngjarjes së ndodhur 4 ditë më parë ku oficeria e arrestuar ka dhënë dorëheqjen nga policia. Gjithashtu dorëheqjen në lidhje me këtë ngjarje e ka dhënë edhe shefi i Policisë së Qendrës Brooklyn Jim Gannon, i cili ka deklaruar se ngjarja ka qenë aksidentale. /abcnews

The post Vrasja e të riut afrikano-amerikan, prej katër ditësh vijojnë protestat në Minesota appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Kurti: Ende nuk e kam parë vendimin e Gjykatës Supreme – fitorja e LVV-së quhet 61 deputetë

Radio-Ahireti

Sirianët e zhvendosur me forcë kundërshtojnë zgjedhjet presidenciale të regjimit të Assadit

Radio-Ahireti

Prag lufte civile?! Paralajmëron e dërguara e OKB në Mianmar: Vendi po rrëshqet në një shtet të dështuar

Radio-Ahireti

Ngjarja në Emshir, jepen detaje rreth rastit të ndodhur

Radio-Ahireti

Vala e tretë e COVID-19 në Kosovë, shumë raste të të prekurve nga varianti i ri britanik

Radio-Ahireti

​Kurti: Eshtrat që u zhvarrosën në Kishevak iu përkasin viktimave të luftës në Kosovë

Radio-Ahireti