vuciq-pas-ardhjes-se-biden-ne-krye-te-shba:-do-te-kete-presion-vetem-mbi-serbine

Vuçiq pas ardhjes së Biden në krye të SHBA: Do të ketë presion vetëm mbi Serbinë

Ai tha se ‘ne jemi duke punuar shumë për këtë’, dhe se bazuar në atë që ai sheh sot, veçanërisht pasi presidenti i ri i SHBA, Joseph Biden, mori detyrën, do të ketë serish presion vetëm mbi Serbinë.

Vuçiq iu përgjigj deklaratës se Serbia mund të bashkohet me BE vetëm “së bashku me shtetin fqinj të Kosovës”, të cilën ai nuk e njeh, dhe pyetjes se kur do të ndryshojë kjo:

“Ju thoni se është një vend fqinj, ne jo. Është çështje e vizionit dhe gjendjes së BE. Ne e shohim atë ndryshe. Po, dhe ne duhet të gjejmë një kompromis me Prishtinën dhe të punojmë shumë për të. Për ju, është diçka kjo është bërë që nga viti 2008. Por për ne nuk është, sigurisht, ashtu. Për Madridin, Athinën, Nikozinë, Bratislavën, nuk është gjithashtu e qartë, ata nuk e njohin Prishtinën.”

I pyetur se si mund të duket ai kompromis, Vuçiq tha se ai ishte i shqetësuar, pasi, sipas asaj që ai sheh sot, dhe veçanërisht pas inaugurimit të presidentit të SHBA-së Joseph Biden, do të ketë presion vetëm mbi Serbinë.

“Thjesht më ra në sy atëherë. Nëse duam të ruajmë paqen, nëse duam që më shumë investitorë të vijnë nga Gjermania, atëherë kemi nevojë për zgjidhje të qëndrueshme. Unë nuk besoj në konflikte të ngrira, ndryshe nga shumica e njerëzve këtu, sepse gjithmonë ekziston rreziku që një ditë dikush të vijë dhe t’i heq ato”, tha ai.

I pyetur se me kë është më e lehtë të negociojë – presidentin rus Vladimir Putin, atë turk Recep Tayyip Erdogan, presidentin kinez Xi Jinping, presidentin francez Emmanuel Macron ose kancelaren gjermane Angela Merkel, Vuçiq nënvizoi se ai duhet të flasë me të gjithë, por edhe ata duhet të bisedojnë mes vete.

Gjatë intervistës, Vuçiq shprehu dëshirën për të thënë diçka për kancelaren Merkel, pasi ajo po largohet nga politika në fund të javës.

“Sinqerisht, mendoj për të gjitha të mirat dhe dua ta them tani. Ajo na shpëtoi në 2015, siguroi paqen këtu. Ne nuk jemi gjithmonë në të njëjtin qëndrim, për shembull rreth Kosovës. Por ajo gjithmonë ka kohë për të na dëgjuar,” tha ai.

TË ngjajshme

Shteti iu dha mbi 3 milionë euro ndihmë, mbi 6 milionë euro dënime, gastronomët në situatë të rëndë

Radio-Ahireti

Rashiq tregon se si u sulmuan njerëzit e partisë së tij nga kandidati për deputet i Listës Serbe

Radio-Ahireti

Dy persona të zhdukur në Mitrovicë dhe Gjakovë

Radio-Ahireti

Gjermania mund t’ju japë më shumë liri të vaksinuarve kundër COVID-19

Radio-Ahireti

Haliti: E votova Konjufcën për pikë t’qefit, s’kemi pse bëjmë filma

Radio-Ahireti

Ministria e shëndetësisë nuk e furnizon QKMF-në e Suharekës me material shpenzues dhe medicinal

Radio-Ahireti