Image default

Zgjatet orari i gastronomisë, merret vendim edhe për taksitë

KosovaPress mëson se qeveria po parasheh lehtësim të masave antiCOVID-19.

Siç mësohet, është propozuar që të zgjatet ora e lëvizjes së qytetarëve dhe punës së operatorëve ekonomikë është zgjatur deri në orën 22:00 në të gjitha zonat e rrezikut.

Po ashtu është propozuar që qendrave tregtare t’iu lejohet puna nga ora 05:00 deri në 22:00

Edhe shërbimet e hotelerisë dhe gastronomisë parashihet të lejohen që të punojnë nga 05:00-22:00, ndërkaq pas orës 22:00 punojnë me shërbim “merr me vete” dhe “porosi me dërgesë”.

Ndërsa transporti publik vazhdojnë të punojnë duke shfrytëzuar deri në 50 përqind të kapaciteteve duke respektuar “manualin për mbrojtjen nga përhapja e COVID-19”.

Taksitë lejohen të punojnë me një pasagjerë parapa ose deri në tre nëse janë anëtarë të familjes.

Lexo edhe:

Masat e reja: Hiqet ora policore, studentët i kthehen universiteteve

TË ngjajshme

Kuvendi thotë se ka kërkuar të hapet konkurs për pesë anëtar të Bordit të OSHP-së, jo vetëm për tre

Radio-Ahireti

Mustafa “godet” Kurtin: Nuk duhet lejuar ta përjetojmë shtetin totalitar

Radio-Ahireti

Diplomacia në kohë pandemie, si u bënë gati dokumentet për zyrtarizimin e njohjes Kosovë-Izrael?

Radio-Ahireti

Izraeli miraton ligjin që lejon zbulimin e emrave të njerëzve të pa vaksinuar

Radio-Ahireti

Vrasja e Khashoggit, publikohen dokumente sekrete

Radio-Ahireti

Latifi: Kurti mundet natë e ditë me bo fushatë në Drenicë, por aty s’ka vota për të

Radio-Ahireti