zgjedhje-te-reja,-premtimet-e-njejta-–-kurti-flet-edhe-njehere-per-sherbimin-ushtarak-te-detyrueshem

Zgjedhje të reja, premtimet e njëjta – Kurti flet edhe njëherë për shërbimin ushtarak të detyrueshëm

Kurti tha se ka planifikuar që ky shërbim të jetë 6 mujor, 3 muaj verës dhe 3 muaj të tjerë gjatë dimrit.

Ai shtoi se kjo do të bëhet nëse do të pajtohen të rinjtë, përndryshe do të kenë shërbim civil.

“Do ta bëjmë ushtrinë 6 muaj, 3 muaj verës dhe 3 muaj dimrit. Ne do ta bëjmë shërbimin ushtarak të detyrueshëm vetëm nëse do të pajtohen (të rinjtë) përndryshe do të kenë shërbim civil. Kemi kohë në 2021 ta planifikojmë buxhetin për vitin tjetër, por do ta rishikojmë buxhetin aktual menjëherë dhe do ta sjellim në Kuvend në legjislaturën e ardhshme”, ka thënë Kurti në RTV Dukagjini.

TË ngjajshme

Gazmend Muhaxheri tregon arsyet pse Agim Veliu nuk është pjesë e kryesisë së LDK-së

Radio-Ahireti

Baze: Kurti rrezikon ta bëj Kosovën siç ishte Serbia më 1999

Radio-Ahireti

Dje 13 mijë, edhe sot kosovarët ‘vërshojnë’ për në Shqipëri si shkak i masave anti-Covid në Kosovë

Radio-Ahireti

SHBA-ja mund ta arrijë imunitetin e tufës deri në verë

Radio-Ahireti

Zemaj: Derisa po e shqyejnë gurmazin në fushata zgjedhore jashtë shtetit, për situatën shëndetësore asnjë fjalë s’u shpëton nga goja

Radio-Ahireti

Hoti tregon në detaje problemet që çuan në prishjen e koalicionit Vetëvendosje-LDK: E kemi lutur

Radio-Ahireti